Vijolica - viola odorata je vsestransko uporabna

Vijolica naj bi bila znanilka pomladi. Kar malo presenečena sem bila, ko sem cvet vijolice ugledala v tem decembrskem mesecu.

Cvet vijolice decembra meseca mi je prikradel nasmeh na obraz 

Pater Simon Ašič jo v svoji knjigi, Pomoč iz domače lekarne, opiše kot zdravilno zel. 
Vijolica vsebuje salicilno kislino in pri uporabi na koži (v malih količinah - do 3 odstotke) deluje antiseptično, posledično botruje pri obnavljanju in pomlajevanju vaše kože.  

Dišeča vijolica v mesecu aprilu

Nabira in uporablja se celotna zel. Prvi cvetovi nas razveselijo v mesecu marcu, včasih tudi preje, liste in korenine pa nabiramo in shranimo v jesenskem času. 
Pater Simon Ašič v svoji knjigi navaja zdravilnost uporabe vijolice za bronhitis, grlo, kašelj, katar, ledvice, otroške bolezni (oslovski kašelj), potenje, rane, turi, vetrovi, želodec. 

mikavna vijolica

Uporabnost vijolice je vsestranska. 
Sirup - eno pest cvetov in domači med vkuhavajte v vroči vodi približno 10 min. Nato posodo odstavite in pustite, da se vsebina ohladi. Ohlajeno vsebino precedite in prelijte v steklenico. Steklenico hranite na hladnem mestu. Sirup pomaga pri bronitisu, nabiranju odvečne sluzi v grlu in prsih. 
Čaj blagi - 5 g cvetov na 0,5 l vode blagovoljno vliva na sluznico želodca. 
Listi vijolice kuhani v mleku se uporabljajo za preprečevanje pljučnega katarja.
Čaj močni - 10 g cvetov na 1/4 l vode in malo medu pomaga pri hripavosti - vsako uro po eno čajno žličko čaja. Ravno tako je primeren pri bolnikih z astmo - približno dva tedna priporočeno. Pitje ene skodelice čaja 3 dnevno se priporoča pri povečanju plinov v želodcu in črevesju.
Kožni osip, otroške ošpice, kožni ognojki, kožni osip pri dojenčkih, vratne otekline, vnetje kože, izpuščaji, zmečkanina, udarci, razpokline in opekline, angine lajšamo s čajem vijolice in sočasno tudi oblogami iz listov ter cvetov vijolic.
Vijolico uporabimo tudi kot sredstvo za grgranje, ki nudi blagodejni učinek.
Pri povečanem glavobolu si pripravimo čaj iz enakih delov vijolice ter mete. Druga možnost je, da si priravimo zdrobljeno listje vijolice in si ga privežemo na čelo.

Bele dišeče vijolice za pripravo mazila

Mazila vijolice blagodejno učinkujejo na kožo, predvsem aknasto in mastno, jo mehča in neguje ter regenerira. Če je vsebnost vijolice večja, povzroča luščenje kože in se lahko uporabi kot pripomoček pri odstranjevanju bradavic. Ne priporoča se za mazanje okoli oči, saj lahko povzroči njihovo draženje. A mazilo iz teh cvetlic ni uporabno zgolj za ljudi, temveč tudi za male živali. V zimskem času bodo vaši ljubljenčki veseli, če jim boste tačke namazali z mazilom vijolice. 

Mazilo iz belih cvetov dišeče vijolice.

Vijolica je uporabna za izdelavo losjonov, tinktur, vodnih kopeli in še bi se dalo kaj najti.


Komentarji